Flash days – príď si po kérku

Flash, flash, flash. Všade na teba útočíme s flashmi, no vieš vôbec, čo vlastne ten flash je? V tomto článku vysvetlím, o čo nám ide, ako to vyzerá a prečo pre vás pripravujeme flash days.

Flash – voľný motív je v dnešnej dobe prežitok, či si to chceme alebo nechceme pripustiť. Postupom času, ako sa tetovanie popularizuje vo väčšinovej spoločnosti, sú ľudia čím ďalej, tým náročnejší a do tetovacích štúdií chodia s konkrétnou predstavou a požiadavkami – motív sa teda pripravuje na mieru, zahŕňa dajme tomu aj nejakú tú symboliku a je prispôsobený pre dané miesto. Tým nosíš pod kožou kúsok svojho života, niečo, čo ťa ovplyvnilo, inšpirovalo alebo napríklad posunulo. Nebolo to však tak vždy.

Nie je to až tak dávno, kedy možnosti tetovania neboli tak rozšírené a za týmto účelom si našiel v štúdiu flashe. Väčšinou na stene, v katalógoch alebo knihách. Hovoria ti niečo mená ako Sailor Jerry alebo Ed Hardy? Rum? Oblečenie? Pridaj za ich meno v googli “flash” a pozri sa na výsledky. Don Ed Hardy alebo taký Norman Keith Collins boli tatéri, ktorí svojou prácou ovplyvňujú tetovanie dodnes. Orol so stuhou a nápisom “Death before dishonour”, srdcia, lebky, neslavne známa “aloha opica” alebo jednoduchá mucha sú ikonami traditional tetovaní.

Osobne som sa k vlastným flashom dostal až po rokoch tetovania. Vidím v nich však obrovskú silu a potenciál, možnosť, ako vám približiť moju prácu. Z môjho pohľadu je jedna vec pripravovať pre vás originálne/autorské motívy podľa požiadavok, no druhá vec je moje spracovanie, moja predstavivosť a technika tvorby. Popri tetovaní sa venujem vlastnej tvorbe, ktorá je výsledkom študovania zdrojov, hodín kreslenia a kreativity. Flash sety – zoskupenie flashov pripravujem tématicky, alebo na divoko a dávam si záležať na ich forme. Gro mojej práce je prispieť a tvoriť, nie kopírovať a kradnúť motívy iných. Prispieť? Áno, prispieť. Vymyslieť vlastné, kreatívne postupy a prvky tvorby, ktoré ovplyvnia ostatných a prispejú do vývoju tetovania ako takého. Predsa len, akú hodnotu by mala moja tvorba, ak by som zapadol do šedej masy priemerných copycats?

Prvý, neoficiálny flash day sme si vyskúšali na halloween roku 2017, toho času aj s Oskarom. Spravili sme si súkromnú párty, pozvali kamošov, pripravili občerstvenie, pitie a predovšetkým voľné motívy – tématicky halloweenske. Bol som zaň veľmi rád. Jednak ste nám dali najavo, že robiť takéto akcie má zmysel a okrem toho je to aj kopa srandy a dobrej nálady.

Rozhodli sme sa preto v nepravidelných intervaloch organizovať flash days. V tento deň nemusíš nič vymýšlať, lámať si hlavu nad tým, čo by si si nové chcel/a dať. Stačí si vybrať niečo, čo sa ti páči alebo ti sedí. Dostaneš našu tvorbu, dostaneš originál, ktorý inde po svete nebehá (narozdiel od tradičných flashov dodržujem pravidlo “1 motív = 1 tetovanie/majiteľ”), uvidíš, ako pracujeme, v akom prostredí tvoríme, a prečo robíme to, čo robíme. Zároveň je to pre vás možnosť, ako vyskúšať niečo iné ako je bežne dostupné ( napríklad realistické tetovania ) a možno za tým tetovaním nájsť aj niečo viac. U nás tetovanie nevzniká stiahnutím fotky z internetu, a to k tomu s porušením autorských práv. My si ich pekne odsedíme, vymyslíme a odkreslíme.

Najbližší flash day máme 22. 6. 2018 (piatok)! Budeme na teba spolu s našim hosťujúcim tatérom AENT-om pripravení od 11:00 do 22:00, všetky ceny a objednávky telefonicky/mailom alebo na sociálnych profiloch.

Dostupné motívy nájdeš na našom profile https://www.facebook.com/kerow.tattoo/photos/?tab=album&album_id=2047781702154418
Zdroj obr. č. 1: https://boredkg.wordpress.com/2013/10/01/shattoos/

Viktor